ناشر منبع

null آیین تکریم ومعارفه رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری توسط دکتر زلفی گل وزیر علوم انجام شد.
09:29

آیین تکریم ومعارفه رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری توسط دکتر زلفی گل وزیر علوم انجام شد.

آیین تکریم ومعارفه رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری توسط دکتر زلفی گل وزیر علوم انجام شد.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه پژوهشگاه‌ها باید در زمینه فعالیت خود نقش مدیریتی داشته باشند و هدایت‌گری و نظارت پژوهش‌های حوزه فعالیت خود را بر عهده بگیرند، گفت: پژوهشگاه‌ها باید برای نیازهای آتی کشور و افق‌های آینده طرح پژوهشی انجام دهند و نیازسنجی و آینده‌پژوهی را در اولویت قرار دهند.


به گزارش روابط عمومی ، دکتر محمدعلی زلفی‌گل در آیین معارفه سرپرست پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری گفت: این پژوهشگاه با داشتن حدود 70 عضو هیئت علمی می‌تواند شبکه‌ای با مشارکت پیش از ۱۰۰۰ عضو هیئت علمی و محقق را شکل دهد و هر عضو هیئت علمی این پژوهشگاه مدیریت یک تیم ۱۰ نفره برای پژوهش در یک زمینه خاص را بر عهده بگیرد و در صورت اجرایی این مدل پژوهشگاه‌ها قطب پژوهش کشور خواهند شد.

وی تأکید کرد: وظایف و مأموریت‌های پژوهشگاه‌ها با دانشگاه‌ها متفاوت است و نباید همانند دانشگاه‌ها انتظار داشته باشیم که پژوهشگاه‌ها به امر آموزش و پذیرش دانشجو اشتغال داشته باشند اما پژوهشگاه‌ها می‌توانند در مقیاس محدود و برای انجام پژوهش‌های خود دانشجو پذیرش کنند و به ویژه باید دوره‌های پسا دکترا در پژوهشگاه‌ها ایجاد شود.
وزیر علوم اظهار داشت: با ایجاد دوره‌های پسا دکترا در پژوهشگاه‌ها این موسسات می‌توانند از بین فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه ها، دانشجوی پسا دکترا پذیرش کنند و این دانشجویان که از لحاظ علمی و نظری، جز سرآمدان هستند با زمینه‌های تحقیقاتی و فناورانه نیز آشناتر شوند و به نوعی از افراد عالم به عامل تبدیل شوند.

دکتر زلفی‌گل تأکید کرد: علاوه بر اینکه پژوهشگاه‌ها برای نیازهای موجود کشور تحقیق می‌کنند؛ باید برای نیازهای آتی کشور و افق‌های آینده نیز طرح پژوهشی انجام دهند و به نوعی آینده پژوهی کنند، هم آینده را پیش‌بینی کنند و هم برای دهه‌های آتی نیازهای جدیدی را ایجاد کنند و قطعاً افق سنجی آینده و آینده پژوهی از نیازسنجی امروز مهم تر است.
وزیر علوم با اشاره به اینکه برای پیشرفت علمی نیاز به سه مؤلفه شامل سخت‌افزار، نرم‌افزار و مغزافزار داریم گفت: همه این عناصر و مؤلفه‌ها در مؤسسات علمی کشور فراهم است و وزارت علوم نیز حداکثر حمایت‌های خود را می‌کند تا مراکز علمی کشور به اهداف خود دست یابند.
دیگر زلفی‌گل در ادامه افزود: هر موسسه علمی مانند دانشگاه و پژوهشگاه باید برای سال‌های آتی خود یک هدف بلند مدت و راهبردی داشته باشد و برای آن برنامه ریزی کنند و تمام ارکان موسسه علمی اعم از مدیریت کارکنان و تجهیزات برای رسیدن به آن هدف بسیج شوند.
وزیر علوم با اشاره به نامگذاری سال جدید به عنوان سال" تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین" گفت: نامگذاری امسال موقعیت ممتازی را در اختیار وزارت علوم قرار داد و وزارت علوم و دانشگاه‌ها باید از این نامگذاری برای توسعه علم و فناوری و تحقق برنامه‌های خود و از همه مهمتر نهادینه‌سازی گفتمان علم در جامعه و به عبارتی دانش پذیری جامعه استفاده کنند.
دکتر زلفی‌گل تأکید کرد: اطلاع رسانی برنامه‌ها و اقدامات موسسات علمی در رسانه ملی می‌تواند به آشنایی تمام اقشار جامعه و همچنین مدیران از این اقدامات و فعالیت‌ها کمک کند و حمایت مدیران و مسئولان را نیز به دنبال داشته باشد.
وی در پایان سخنان خود با قدردانی از دکتر مطلبی رئیس سابق پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری گفت: جامعه علمی با سایر محافل و جمیعت‌ها متفاوت است و در این جامعه همه خود را عضو یک خانواده می‌دانیم و وظیفه ماست که از تمام مدیران گذشته که در مراکز علمی و پژوهشی فعالیت کردند قدردانی کنیم.
در پایان این مراسم وزیر علوم و تحقیقات و فناوری حکم انتصاب دکتر جواد محمدی به عنوان سرپرست پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری را تقدیم و با اهدای لوح سپاس از خدمات دکتر مصطفی مطلبی رئیس سابق این پژوهشگاه قدردانی کرد.

به گزارش روابط عمومی دکتر جواد محمدی، سرپرست جدید پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری در مراسم تکریم و معارفه روسای پیشین و جدید پژوهشگاه‌ ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری  که باحضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و  زیست‌فناوری برگزار شد، عنوان کرد:
 این پژوهشگاه تنها پژوهشگاه در حوزه زیست فناوری و در سطح ملی است که در حوزه‌های دامی، پزشکی، صنعتی و … فعالیت می‌کند. بر همین اساس درصدد برآمدیم اولویت های کاری تا ۳ سال آینده این پژوهشگاه را بر اساس شاخص های مختلف مشخص کنیم.

سرپرست جدید پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری گفت: پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری رتبه نخست در بین پژوهشگاهای کشور کسب کرده است. و همچنین بیش از ۱۲۰ ثبت اختراع از جمله هورمون رشد، چغندر قند، محال زیستی ریزگردها، پوست مصنوعی و پروبیوتیک‌های طیور در این پژوهشگاه وجود دارد.

 پژوهشگاه ژنتیک تنها پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشور است که در حوزه‌های مختلف بیوتکنولوژی دامی، پزشکی، کشاورزی، صنعتی و میکرو ارگانیسم فعالیت می‌کند. تقریبا ۶۴ عضو هیات علمی از جمله ۱۱ استاد تمام، ۲۶ استاد دانش‌یار و ۲۶ استادیار و یک مربی در پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری وجود دارد. اعضای هیئت علمی از دانشگاه‌های بزرگ ایران و همچنین افراد بسیار برجسته‌ای هستند و ما به این افراد افتخار می‌کنیم.
وی افزود: در این پژوهشگاه کارهای بسیار بزرگی انجام شده است و در حوزه‌های مختلف از جمله تولید پروتئین، هورمون رشد، پوست مصنوعی و درمان چشم دستاوردهای بسیار بزرگی کسب کرده‌ایم. در حوزه تراریخت با توجه به شرایط آبی کشور نیاز به افزایش بهره‌وری در کشاورزی وجود دارد و باید این موضوع را در اولویت قرار دهیم تا بتوانیم نیازهای مورد نیاز کشور در حوزه دام را نیز تامین کنیم. پژوهشگاه ژنتیک علاوه‌بر داشتن محصولات متنوع، دبیرخانه زیست‌فناوری وزارت علوم، دبیرخانه ایمنی‌زیستی وزارت علوم، دبیرخانه پدافند غیرعامل و مرکز تشخیص تخصصی بیماری هاست. خدمات تخصصی بیوتکنولوژی برای نیازهای بخش خصوصی نیز در این پژوهشگاه وجود دارد. حمایت از انجمن‌های علمی مرتبط با ژنتیک و بیوتکنولوژی نیز در این پژوهشگاه بسیار مورد توجه است.
دکتر محمدی گفت: پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری رتبه نخست در بین پژوهشگاهای کشور از بین سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ کسب کرده است و همچنین بیش از ۱۲۰ ثبت اختراع از جمله هورمون رشد، چغندر قند، محال زیستی ریزگردها، پوست مصنوعی و پروبیوتیک‌های طیور در این پژوهشگاه وجود دارد. انواع ویرایش ژنومی در پژوهشگاه با روش کریسپر صورت گرفته است. تولید حیوانات مدرن و همچنین سلول‌های مدرن با حمایت از همکاران در وزارت علوم و جهاد نویدبخش است. این پژوهشگاه جوایز متعددی کسب کرده است.
وی افزود: یکی از اولویت‌ها این است که بتوان پروژه‌های بزرگ از جمله هورمون رشد و تراریخته را در این پژوهشگاه به سرانجام برسانیم. در این پژوهشگاه فارغ‌التحصیلان بسیار برجسته‌ای وجود دارد و فعالیت آن‌ها موجب افتخار، کارآفرینی و در نهایت اشتغال‌آفرینی و صرفه‌جویی در ارز شود. یکی از موضوعات مهم این است که باید در پژوهشگاه به صورت تقاضامحور پیش برویم. تلفیقی از تقاضامحور و عرضه‌محوری عملا در پژوهشگاه‌ها آغاز شده است و در این خصوص با افراد و شرکت‌های مختلف جلسات متعددی تشکیل شده و حتی تفاهم‌نامه‌هایی امضا شده است. امید برای آینده پژوهشگاه و این‌که بتواند سرپا بایستد، مدل تقاضا محور است. یکی دیگر از اولویت‌های مهم ورود به عرصه بین‌الملل، تعاملات بین‌المللی و دیده شدن در عرصه بین‌الملل است. تربیت جوانان از دیگر برنامه‌های پژوهشگاه است. پسادکترا و دانشجوی دکترا و ارشد نیز باید در این پژوهشگاه تقویت شود. همچنین توجه به پژوهشگاه باید به صورت ویژه‌ای انجام شود، زیرا پژوهشگاه‌ها می‌تواند اقصاد دانش‌بنیان را به شکل ویژه‌ای افزایش دهند.