ناشر منبع

null انتخاب پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری به عنوان برترین پژوهشگاه کشور
23:18

انتخاب پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری به عنوان برترین پژوهشگاه کشور

پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری از سوی وزارت علوم تحقیقات و فناوری به عنوان برترین پژوهشگاه کشور در حوزه تعاملات علمی بین المللی در سال ۱۳۹۸ انتخاب شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری دکتر حسین سالار آملی در دهمین نشست سراسری معاونان و مدیران همکاری‌های علمی بین المللی دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی و پژوهش و فناوری وزارت علوم، گفت: ۱۲ شاخص برای دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و ۸ شاخص برای پارک های علم و فناوری تعریف کرده، و در این چارچوب اطلاعات را جمع آوری و راستی آزمایی کردیم که در نهایت، پنج مرکز به عنوان مراکز برتردر بین پژوهشگاهها و دانشگاهها و پارکهای علم و فناوری، قابل تقدیر شناخته شدند.

وی در خصوص انتخابب پژوهشگاه ژنتیک به عنوان پژوهشگاه برتر اظهار داشت:دلیل انتخاب پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری به عنوان پژوهشگاه برتر، این بود که دربین اطلاعات ارسالی از پژوهشگاههای کشور پژوهشگاه مذکور با ۵۶ همکاری مشترک، اساتید خارجی، ۹ پروژه مشترک بین المللی، ۷ پروژه با ایرانیان مقیم خارج از کشور، و ۹ شرکت دانش بنیان، کمیته ارزیابی را متقاعد کرد تا پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری را به عنوان پژوهشگاه برتر در حوزه علم و فناوری بین المللی در سال ۱۳۹۸ برگزیند.

رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی ادامه داد:در بررسی وضعیت دانشگاهها نیز تعداد ۷۳ دانشگاه نیزدر سطح یک بررسی شدند و دانشگاه علم و صنعت ایران به عنوان دانشگاه برتر، شایسته و قابل تقدیر شناخته شد. این دانشگاه، ۲۹۶ طرح با استادان خارجی و ایرانیان مقیم خارج، داشته است. ضمن، آنکه، با داشتن ۴۰۰ مقاله بین المللی توانسته است بیشترین گرنت بین المللی را جذب کند. حضور در رتبه بندی های معتبر جهانی نیز یکی دیگر از شاخص های دانشگاه علم و صنعت ایران، بود.و دانشگاه گیلان نیز با داشتن ۷۳ طرح مشترک،به عنوان دانشگاه برتر در سطح دو دانشگاه ها، انتخاب شد. ۲۳۴ مقاله مشترک علمی و حضور در رتبه بندی های معتبر جهانی، از جمله شاخص های دیگری بوده که که به گفته قائم مقام وزیر در امور بین الملل، دانشگاه گیلان را شایسته تقدیر و انتخاب کرده بود.پارک علم و فناوری یزد نیز با ۲۷۵ شرکت دانش بنیان و سه شرکت خارجی در کنار راه اندازی سه شرکت در خارج از کشور، نامزد نهایی پارک علم و فناوری برتر در سال ۱۳۹۸ شد.

 دکتر سالار آملی رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی با تقدیر از دانشگاه علامه طباطبایی گفت: دانشگاه علامه طباطبایی از نوآوری و گسترش خوبی در فعالیت های علمی بین الملی برخوردار بوده، و دستاوردهای شگرفی داشته است. اگرجه شاخص های تعریف شده برای ارزیابی فعالیت بین المللی عمدتا" فنی بوده، دانشگاه علامه طباطبایی توانسته با پذیرش ۲۳۶ دانشجوی بین المللی و ۹ طرح مشترک، یکی از دانشگاه های برتر در تعاملات بین المللی در سال ۱۳۹۸ باشد.

در ادامه این نشست دکتر غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در خصوص فعالیت دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری برگزیده آرزوی توفیق کرده و خواستار توسعه فعالیت آنها شده و یادآوری کردند که برنامه های دانشگاه ها باید به تبادل علم و دانش در بستر بین الملل نیز اختصاص یابد.