ناشر منبع

null برگزاری اولین سمپوزیوم ژنتیک پزشکی با شرکت متخصصان و دانشمندان خارجی در پژوهشگاه
09:36

برگزاری اولین سمپوزیوم ژنتیک پزشکی با شرکت متخصصان و دانشمندان خارجی در پژوهشگاه

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ژنتیک، « اولین سمپوزیوم ملی و بین المللی ژنتیک پزشکی» در تاریخ 18و 19 آبان ماه سال 1398 در  پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری ...

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ژنتیک، « اولین سمپوزیوم ملی و بین المللی ژنتیک پزشکی» در تاریخ 18و 19 آبان ماه سال 1398 در  پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری به‌عنوان مرجعی معتبر در حوزه ژنتیک پزشکی با حضور بیش از 10 تن از اساتید به نام خارجی از کشورهایی نظیر انگلستان، ترکیه، هندوستان، مالزی، اندونزی و ... و همچنین باساتید داخلی با همکاری بنیاد جایزه علمی مصطفی(ص) و انجمن ژنتیک ایران برگزار شد.
هدف از برگزاری اولین سمپوزیوم ملی و بین‌المللی ژنتیک پزشکی ایجاد فضای تبادل افکار و اطلاعات به روز و شیوه‌های جدید کاربردی در حوزه بیولوژی مولکولی و ژنتیک است.
رییس انجمن ژنتیک ایران با اشاره به نقش شرکت های دانش بنیان در توسعه علوم بیولوژی، در این سمپوزیوم  گفت: در حال حاضر ۷۵ درصد درآمدهای صادراتی داروی کشور ماحصل شرکت های دانش بنیان حوزه زیست فناوری است.
 دکتر محمود تولایی در نخستین سمپوزیوم بین المللی ژنتیک پزشکی  افزود: بشر امروز با کشف رازهای خلقت، فرایندهای مولکولی و رخدادهای  ریز سلولی و روابط  ژن ها و همچنین فرایندهای منجر به اسیب را شناسایی کرده است.
وی با تاکید بر اینکه شناسایی این فرایندها منجر به توسعه درمان های نوین و روش های تشخیص عارضه قبل از پیشرفت شده است، اظهار کرد: بشر همچنین در بیماری هایی چون زوال عقل، پارکینسون و الزایمر با کشف مکانیزم هایی توانست با تغییر در سامانه کلاف های عصبی  و یا از کار انداختن مکانیزم های مولکولی در نرون ها، راهکارهایی برای درمان ارائه دهد.
وی اضافه کرد: بشر برای پیشگیری از بروز بیماری زوال عقل با انجام طیف های اندازه گیری پروتئین مسبب این بیماری در خون و مایع مغزی_ نخاعی، تشخیص این بیماری را ممکن کرد و با تولید داروهای خاص مانع از تجمع این پروتئین در مغز شود.
رییس انجمن ژنتیک ایران با تاکید بر اینکه بشر امروز ویرایش ژنی را از آرزو به عمل تبدیل  کرده است، ادامه داد: علاوه بر آن محققان توانستند فرایندهای ژن درمانی و اصلاح ژنی که در آن یک ژن جایگزین به بدن اضافه می شود یا یک ژن  بیماری زا در بدن فرد بیمار را غیر فعال کنند و این روش ها در حال حاضر،  به عرصه تجاری در پزشکی مولکولی نزدیک شده است.
تولایی با اشاره به ورود فناوری هایی چون روبات ها، الگوریتم های هوش مصنوعی و پهپادهای دارو رسان به عرصه پزشکی خاطر نشان کرد: تولید زیستی اندام های مختلف برای انسان و دام با پرینترهای سه بعدی به بهره برداری رسیده است و این فناوری ها در کشف بافت قلب، مری و ریه پیشرفت های  خوبی فراهم کرده است.
وی با تاکید بر اینکه مرز بین علوم برداشته شده و بهره برداری از گنجینه های ژنومی بدون پیوند بیولوژی با ای تی، هوش مصنوعی و ... ناممکن است، افزود:  علوم مهندسی در شقوق مختلف در طراحی، ساخت و بازیابی سلولی به کمک حوزه های علوم زیستی امده است.
تولایی با بیان اینکه توسعه علمی، افزایش قدرت ملی را به همراه دارد، یادآور شد:امروزه ۷۵ درصد درآمدهای صادراتی داروی کشور ماحصل شرکت های دانش بنیان حوزه زیست فناوری  است.
رئیس انجمن ژنتیک ایران  اظهار کرد: وزارت بهداشت همواره با یک رویکرد آینده نگر از حوزه بیوتکنولوژی و ژنتیک استقبال کرده و همواره حامی این بخش بوده است و یکی از آثار این حمایت ها  این است که امروز ۷۵ درصد صادرات دارویی در کشور ما  صادرات داروهای بیوتک و دانش بنیان هستند که جای افتخار دارد.